Cильний нежить у дитини

By / 4 года ago / Хвороби / No Comments

Зміст статті:

Нежить (риніт) у дитини – симптом, знайомий багатьом батькам. Найчастіше нежить присутній при бактеріальної або вірусної інфекції. Супроводжується закладеністю носа або сильними слизовими виділеннями, які порушують носове дихання, заважають дитині заснути, приймати їжу і навіть грати. Розвивається риніт внаслідок запалення слизової носа, що викликає гіперсекрецію слизу, набряклість. Слизова носа є «вхідними воротами» для проникнення різних патогенних мікроорганізмів (вірусів, бактерій, алергенів), які здатні спровокувати не тільки риніт, але й інші захворювання ЛОР органів та дихальної системи. Саме тому на перший погляд звичайний нежить може спричинити за собою цілу купу неприємних наслідків, стати причиною бронхіту, тонзиліту, синуситу і навіть пневмонії. Крім цього нежить є вірною ознакою того, що у дитини знижений імунітет, що може спричинити за собою ряд інших захворювань. Лікування риніту потрібно проводити при перших її ознаках, але перед цим важливо визначити і усунути основний етіологічний фактор, який спровокував сильний нежить у дитини.

Чому з’являється сильний нежить?

Коли у дитини сильний нежить, це говорить про те, що риніт перебувати на другій стадії свого розвитку. В цей період відбувається розширення судин, набряк слизової, що і викликає активне виділення слизу. Триває такий період близько 3-х днів, потім настає полегшення, кількість слизу зменшується, вона стає густішою, перетворюється в скоринки.

Дуже сильний нежить часто супроводжується іншими симптомами, серед яких підвищення температури тіла, кашель, біль у горлі. Такі ознаки свідчать про запальний процес в організмі, який розвивається на тлі вірусної або бактеріальної інфекції. Якщо у дитини температура тіла в нормі, але при цьому присутній сильний нежить, це свідчить про неинфекционном риніті, який може бути результатом алергічної реакції або впливу несприятливих факторів на слизову носа. Коли є температура і нежить у дитини, лікування має бути спрямовано не тільки на усунення слизових виділень з носа, але і на придушення вірусу або бактерії, які спричиняють запальний процес. Неінфекційний нежить у дітей може розвинутися з наступних причин:

  • Сухе повітря в приміщенні.
  • Вплив алергенів.
  • Травми носа.
  • Аденоїди.
  • Сторонні предмети, в порожнині носа.

Будь-який з названих чинників здатний негативно впливати на слизову оболонку носа, викликати зайву вироблення слизу, яка виступає як захисна реакція організму.

Супутні симптоми



Сильний нежить у дитини не може залишатися непоміченим батьками. Дитина в цей період стає неспокійною, дихає ротом, погано спить, відмовляється від прийому їжі. При тривалому риніті відбувається запалення і подразнення шкіри біля носа,сльозяться очі. При надмірному виробленню слизу, яка стікає по задній стінці горла у дитини, що викликає роздратування носоглотки,з’являється кашель, біль, дискомфорт у горлі. Якщо причиною нежиті є вірусна або бактеріальна флора, у дитини може підвищуватися температура тіла до 39.5°, буде присутній загальна інтоксикація організму.

Коли риніт є результатом алергічної реакції, температура тіла буде в нормі, але при цьому у дитини також з’явиться нежить, подразнення слизової оболонки горла, чхання, рясне сльозотеча і почервоніння кон’юнктиви очей.

У середньому нежить у дитини триває від 7 до 10 днів, але, при міцному імунітеті і правильному лікуванні, позбутися від цього симптому можна набагато швидше. У деяких випадках при ослабленому імунітеті, симптоми риніту можуть турбувати дитину більше 2-х тижнів, але у такому випадку є великий ризик ускладнень або переходу риніту у хронічну форму.

В отоларингологічній практиці, сильний нежить відносять до другої стадії хвороби, часто називають його катаральним. Триває така стадія близько 3-х днів, потім настає одужання – при правильному лікуванні, або приєднання інфекції, яка може затягнути хвороба ще на кілька днів або навіть тижнів.

Як лікувати сильний нежить?

Стандартним способом лікування сильного нежиті у дитини вважається застосування крапель для носа. Вибір препарату для дитини завжди потрібно обговорити з лікарем. Впоратися з рясними виділеннями допоможуть судинозвужувальні препарати, які володіють швидкою дією, знімають набряк, запалення, зменшують кількість вироблення слизу. Для дітей потрібно купувати краплі в ніс, які будуть відповідати віку дитини. В основному такі препарати мають дозування 0.01 або 0.5 мг. наприклад, лікувати нежить у дитини 2 років можна за допомогою крапель Отривин 0.5% або Називін 0.01%. Дотримання правильної дозування ліків допоможе виключити ризик розвитку побічних ефектів після закапування слизової.

Терапія сильного нежиті у дитини найчастіше включає прийом таких препаратів:

  1. Судинозвужувальні краплі в ніс. Добре допомагають від сильного нежиті у дитини, але вони призначаються для короткого застосування. Тривалість лікування такими краплями не повинна перевищувати 5-7 днів. Найчастіше лікар призначає такі краплі в ніс як Називин, Тизин, Санорин, Отривин, Нафтизин та інші.
  2. Антигістамінні препарати. Використовуються як при алергічному риніті у дітей, також і в комплексі лікування бактеріального нежитю. Прийом таких ліків дозволяє зменшувати набряк, купірувати симптоми алергії. Випускаються протиалергічні ліки у формі крапель для носа або таблеток для прийому всередину: Виброцил, Супрастин, Еріус, Зіртек та інші.
  3. Антибіотики. Призначаються тільки коли нежить має бактеріальне походження, у дитини присутня підвищена температура тіла та інші катаральні симптоми: Аугментин, Макропен, Сумамед та інші, які мають широкий спектр дії, надають системне вплив – діють на причину хвороби.
  4. Антисептичні препарати. У перші дні хвороби слизову носа рекомендується обробляти антисептиками, які надають згубну дію на патогенних збудників, зупиняють хвороба на її початкових стадіях: Альбуцид для дітей, Протаргол, Мірамістин.
  5. Промивання носа. Проводити таку процедуру рекомендується не рідше ніж 4 рази в день. В якості засобу для промивання слизової можна брати Аквамаріс, Хюмер, Марімер або будь-який інший або ізотонічний сольовий розчин.

Будь-який препарат, використовуваний для лікування нежиті, має свої протипоказання і побічні ефекти, тому використовувати їх можна тільки за рекомендацією лікаря, суворо дотримуючись дозу і тривалість прийому.

Інгаляції при нежиті

Вилікувати сильний нежить у дитини можна за допомогою інгаляційних процедур, які дозволяють знімати набряк, запалення, покращувати носове дихання. Проводити інгаляції можна кількома способами, але для дітей найбільш безпечними вважаються інгаляції через небулайзер. В якості лікувального засобу можна брати лікувальні розчини або відвари лікарських трав, які не будуть містити осаду. Ефективністю користується Декасан, Мірамістин, Амброксол. Будь-який лікарський препарат дітям потрібно розводити з фізіологічним розчином у співвідношенні 1:1. Інгаляції рекомендується проводити 4 рази на день. Дітям до двох років інгаляційні процедури можна тільки за призначенням лікаря.

Рекомендації з лікування

Для того, щоб швидко вилікувати сильний нежить у дитини, батьки повинні створити умови, в яких дитина швидше піде на поправку.

  1. Багато рясного пиття: чай, молоко з медом, морс, відвар з сухофруктів.
  2. Постільний режим при бактеріальної або вірусної інфекції.
  3. Часто провітрювати кімнату, можна купити зволожувач повітря.
  4. З ранніх років потрібно правильно вчити дитину сякатися. Неправильне видування носа може спричинити за собою розвиток отиту.
  5. Очищення носа від скопилася слизу і корочок. Дітям до 2-х років можна використовувати спеціальні аспіратори для видалення слизу.
  6. Часте промивання носа допоможе поліпшити дихання, прискорити одужання.
  7. Застосовувати судинозвужувальні ліки не більше 5-7 днів.
  8. Інтервал між промиванням носа і закапування крапель повинен становити не менше 20 хвилин.
  9. Застосування крапель для носа з дотриманням частоти закапываньем та дози.
  10. Прогулянки на свіжому повітрі, коли немає підвищеної температури тіла.
  11. Здорове та корисне харчування.

Радимо до прочитання статтю «У дитини осип голос і нежить: як йому допомогти?».

Дотримання нескладних правил, турбота і увага батьків допоможуть вже протягом 3-х днів позбавити дитину від нежитю, в рази знизити ризик можливих ускладнень. При частих застудах, нежиті, батькам потрібно подбати про стан імунітету дитини. Як підвищити імунітет, зменшити частоту простудних захворювань, обов’язково підкаже лікар педіатр.